Банк портретів / Гаврилюк Ганна

Гаврилюк Ганна

Ганна Гаврилюк проживала з дітьми в с. Телелинці на Вінниччині. Працювала вчителькою історії в місцевій школі. Її колега Яків Шаміс із сусіднього с. Станіславчик улаштувався вчителювати восени 1940 р. і, щоб не повертатися щодня додому за 12 км, винаймав кімнату в Гаврилюків.

З початком німецької окупації школу закрили і Яків повернувся в рідне село. Німці вступили туди 17 липня 1941 р. Усіх євреїв, які досягли 11-річного віку, зобов’язали носити на лівій руці білу пов’язку із зіркою Давида. Загалом у населеному пункті проживало близько 200 євреїв. 8 вересня було проведено першу облаву на єврейські помешкання. З будинків вивозили все, навіть харчові продукти. Після створення губернаторства «Трансністрія» до с. Станіславчик почали прибувати колони євреїв із Буковини та Бессарабії. Їх розміщували серед їхніх місцевих одноплемінників. Навесні 1942 р. в західній частині села було створено гетто. Його обгородили колючим дротом, установивши суворі правила. Мешканців щодня забирали до м. Жмеринка на роботи: на військові склади, ремонт залізничних колій, розбір колишніх єврейських будинків, що були незайняті.

Опинився в гетто і Яків Шаміс. Через знайомих українців йому вдалося повідомити Ганну про своє становище. Жінка раз на тиждень приїздила до с. Станіславчик і передавала кошик із їжею для його родини. Коли фронт почав наближатися до Вінниччини, Яків попросив Ганну забрати його 15-річну сестру Соню, остерігаючись, що при відступі румуни знищать євреїв, які залишаться в гетто. Ганні вдалося провести дівчинку до свого села, переодягнувши й закутавши в хустку.

Удома Ганна заховала Соню на печі й наказала їй без дозволу не спускатися. Лише вночі, коли було безпечно, дитина могла розім’ятись і подихати повітрям надворі.

Після вигнання гітлерівців у березні 1944 р. Ганна повернула Соню її батькам та братові, які вижили в гетто. Упродовж багатьох років родини підтримували дружні стосунки. У 1997 р. Соня Винокур (Шаміс) емігрувала до Ізраїлю.

У лютому 2001 р. Яд Вашем визнав Ганну Гаврилюк Праведником народів світу.

Світлана Демченко

м. Київ

Національний музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека